Як Тижневий огляд зробити звичкою? - Getting Things Done© Ukraine

Як Тижневий огляд зробити звичкою?

 

Ходять чутки, що Уїнстон Черчілль, перед тим як починати писати щоранку, випивав пару пляшок Гіннесса і з’їдав пиріг зі стейком. Мабуть, це був його спосіб заспокоїти свій мозок, подолати небажання писати і створити щоденну практику. Ця історія нагадує про те, що всі, навіть самі великі особистості, схильні до того, щоб відкладати «на потім».

І навіть тим з нас, хто практикує GTD, так само, як і Черчиллю, часом хочеться відкласти всі важливі справи, такі, як наприклад, свій Тижневий огляд. Хоча іноді так і тягне потішити себе пляшкою Гіннесса і пирогом зі стейком, але краще їх залишити на вільні вечори вихідних, а замість цього використовувати різні тригери і хитрощі, щоб спромогтися зробити Тижневий огляд звичкою

У попередній статті ми вже писали про правило п’яти хвилин, – про те, що щоб боротися з прокрастинацією, потрібно починати хоча б з п’ятихвилинних підходів до непідйомних справ. Навіть виконання роботи протягом всього декількох хвилин може іноді здаватися важким. І все ж необхідно зробити цей усвідомлений вибір, тому що поведінка ще не є автоматичною.

Щоб вирішити проблему небажання робити щось, найкраще звернутися до людини, який розробив теорію про те, як формувати звички. Б.Дж. Фогг – професор Стенфордського університету і фахівець з психології поведінки, автор «Методології крихітних звичок».

За словами Фогга, ми занадто покладаємося на мотивацію, коли намагаємось виробити нову поведінку. Він каже, що якби мотивація була людиною, то це була б ненадійна людина. А мати справу з ненадійними людьми нерозумно. Вони часто можуть бути приємними в спілкуванні особистостями, але рівно до тих пір, поки ви не вирішите покластися на них в чомусь важливому. Вони вас розчарують. Мотивація зазвичай працює наступним чином: о 6 годині раннім зимовим ранком, коли вам потрібно піти на тренування, мотивації вистачає лише на те, щоб відірвати голову від подушки і хоча б доповзти до тих чортових гантелей в кутку кімнати, які вам подарували на Різдво.

Яка ж альтернатива? Професор Фогг рекомендує трьохетапну модель: якір, поведінка і винагорода. Він називає цю послідовність рецептом.

Є три умови для якоря:

  1. Це повинен бути дуже надійний якір – те, що ви робите завжди. Наприклад, ранок четверга – це день, коли я завжди відвожу нашого молодшого сина Метью до школи.
  2. Він повинен бути точним і чітким (це називається нижньою кромкою якоря), наприклад, після того, як я відвожу Метью до школи, я приходжу додому, вмикаю чайник і заварюю горнятко кави. Горнятко кави в руці – це нижня кромка.
  3. Якір повинен відповідати тій частоті, на яку ви націлюєтеся для вироблення звички. В цьому випадку якір ідеальний, тому що я хочу робити мій Тижневий огляд кожен четвер в спокійній обстановці. А в цей день я як раз вдома і можу зосередитися.

Використання якорів настільки ефективно, що такі компанії, як Facebook і Instagram, використовують якоря, повідомляючи нам, коли наш друг опублікував коментар чи фотографію. Це спонукає нас відправляти повідомлення, і отримувати винагороду, коли хтось ставить нам «лайк».

Друга частина рецепту – це поведінка, яку ви хочете створити. Порада Фогга – зробити найменшу версію повної поведінки. Щось, що буде легко виконати, замість того, щоб покладатися на мотивацію. Наприклад, я почну свій огляд з очищення розуму.

Нарешті, щоб зробити поведінку більш автоматичною, ви повинні святкувати успіх. Це активує викид дофаміну в мозок, створює позитивні емоції і підвищує нашу мотивацію до повторної поведінки. Святкування може бути невеликим, наприклад, підняти великі пальці догори або сказати своєму відображенню в дзеркалі: «Я молодець!»

Тільки не винагороджуйте себе чимось шкідливим (ми зараз про ті заборонені ласощі з попередньої статті :)).

Отже, ось готовий рецепт:

Після того, як я відвезу Метта в школу в четвер вранці і візьму в руку горнятко свіжозвареної кави, я сяду за обідній стіл і 5 хвилин буду робити очищення розуму (пам’ятаєте, що в минулому блозі я пропонував обмежити час поведінки, саме так ми інтегруємо її в звичку).

У цій статті ми говоримо про Тижневий огляд, але ви можете застосовувати правило п’яти хвилин і для роботи зі списками або календарями.

Якби Черчілль був живий сьогодні, хотілося б думати, що така система йому однозначно сподобалася б більше, ніж стейк і Гіннес на сніданок, незважаючи на те, що вона не така смачна!

 

за матеріалами статті, опублікованої на сайті next-action.eu

Пройдіть нескладний тест GTDQ®. Дізнайтесь наскільки добре ви ладнаєте з контролем та перспективою.

Тренінг «Основи GTD®» /6-7 лютого 2021 Київ