Як за допомогою GTD позбутися психічних проблем - Getting Things Done© Ukraine

Як за допомогою GTD позбутися психічних проблем

 

Енді Холл з власного досвіду знає, що таке депресія. Після того, що він пережив, він став більш обізнаним з питань психічного здоров’я. І ділиться з нами тим, як методологія GTD® допомогла йому змінити життя на краще.

 

Енді – письменник і доповідач TEDx, який досліджує питання боротьби з депресією і тривогою. Він є фахівцем з наставництва в Manchester’s Growth Company і нещодавно отримав нагороду Manchester’s Mentor of the Year. Він проконсультував вже сотні приватних осіб і підприємств. У вільний час Енді є амбасадором двох благодійних організацій і завзятим бігуном. Він пройшов шлях від «життя без бігу» в 2017 році до участі в 56 масових забігах в 2018, включаючи чотири напівмарафони за місяць. Енді навчався на тренінгу з GTD® влітку 2018 року.

 

Чи можете ви описати нам картину свого життя до GTD®?

Я впевнено прямував до повного зриву. Я знав це напевно, тому що у 2009 році у мене вже був фізичний і психічний зрив. Я розумів, що мені потрібно діяти по-іншому, інакше я міг остаточно вигоріти. Мені потрібно було змінити багато речей у моєму житті, наприклад, впровадити здорове харчування і фізичні вправи, але для цього я потребував контролю. Я регулярно перемикався між потрясінням і кризою на роботі, постійно ставлячи собі питання від «Я роблю правильні речі?» та «Що я роблю неправильно?» до «Це взагалі та робота, яка мені потрібна?».

 

Минуло дев’ять місяців від моменту знайомства з GTD®. Як йдуть справи?

Я був вражений тим, наскільки в мене посилилося відчуття контролю. GTD® допомогла побачити перспективи, тому що при посиленні щоденного контролю звільнився час для роздумів. Зараз я відчуваю себе відмінно. Мої колеги по роботі неймовірно зайняті, мені цікаво спостерігати за цим. Зараз я розумію весь свій обсяг роботи (до речі, він не зменшився), але при цьому я знаю, що мені потрібно робити, коли я повинен це виконати, а також все, що я очікую від інших людей.

Тепер я можу витрачати більше часу на роздуми про більш масштабні цілі свого життя. Я можу працювати куди більш гнучко, де б я не був. Я можу відкрити Outlook і вибрати потрібний пункт. Тут же я можу перейти до завдань і перевірити, над чим я повинен працювати саме зараз. Я можу перевірити проекти і наступні дії і знати, де я перебуваю. Правило двох хвилин теж відмінно працює. Я набагато швидше обробляю е-мейли, а коли спустошую свою поштову скриньку, то відчуваю себе чарівником.

 

Ви експерт з психічного здоров’я, і ​​у вас є особистий досвід вирішення проблем в цій сфері. Як, на вашу думку, GTD® впливає на психічне здоров’я?

Для мене GTD® – це не просто методика підвищення продуктивності, це методика поліпшення психічного здоров’я. У реаліях сьогодення люди набагато більш відкрито говорять про ментальні проблеми, і GTD® тут дуже до речі.

Є три аспекти, які впливають на психічний стан людей. Ми хвилюємося про речі в майбутньому, які ми ще не зробили або повинні зробити. Дуже важливо перебувати «в моменті» і насолоджуватися сьогоденням. І нарешті депресія – постійні роздуми про те, що вже зроблено в минулому.

Коли я психічно нездоровий, я не перебуваю в сьогоденні. Я ніколи не насолоджуюся тим, що відбувається зараз. Я відчуваю себе дуже нещасливим, і коли я відчуваю себе дуже, дуже погано, це схоже на біполярні розлади.

 

Чи можете ви описати ці почуття?

Занепокоєння створює хімічну реакцію в мозку, в результаті якої виділяється занадто багато адреналіну. Адреналін заважає ясно думати. Він поглинає фізичну і розумову енергію і блокує творчу частину мозку. Я не можу бути креативним і не можу раціонально мислити, коли хвилююся. Все, що я можу, це гасити пожежі. Моє дихання коротке. Таке відчуття, що я готуюся до бійки. Це дуже виснажує. Я думаю, що в нас закладено адреналіну максимум на 90 хвилин в день. І якщо ми будемо працювати на адреналіні протягом дня, ми в кінцевому підсумку просто зламаємося і згоримо.

 

То як саме GTD® вам допомогло?

Тепер у мене є місце, де я розміщую все, що потребує моєї уваги. Де я можу розкласти це все по поличках. Я більше не турбуюся про те, що щось забуду. Зникло відчуття ніби у мене мільйон справ.

Коли люди знаходяться в робочому середовищі, вони постійно відволікаються. У них звужений фокус і розпорошена увага. Вони постійно перебувають у стані занепокоєння. Відчувають себе пригніченими. З GTD® я навчився фокусуватися. Коли я зустрічаюся з людьми, я дуже рідко думаю про щось інше, про щось, крім зустрічі з цією людиною. Все, що залишається – це насолоджуватися моментом і розмовою, яку я веду зараз, і максимально використовувати цю можливість. Я знаю, що, якщо я перебуваю на зборах, і щось «прилітає» в мій мозок, я зафіксую це в своїй системі, подумаю: «я розберуся з цим пізніше», і це більше не буде відволікати мене.

 

Ви також згадали депресію. Можете розповісти про те, як вона проявляється і як GTD® допомагає боротися з нею?

Коли хтось бореться з депресією, він боїться щось робити, тому що боїться, що його неправильно зрозуміють. Ви думаєте: «Цей мейл, який я відправив – я правильно його відправив?». Я буду продовжувати читати це і думати: «О, чому я так написав? Цікаво, ця людина про мене зараз погано говорить?» Я буду знову перечитувати документи, які вже прочитав 30 разів. Якщо я знову і знову переглядаю список справ, то думаю про те, що я не зробив. Це депресивна думка. Безглуздо думати про те, чого я не зробив, тому тепер я більше не думаю над одними і тими ж речами багато разів, і свідомо не тримаю в голові багато речей, щоб можна було зосередитися на одній речі за один раз.

З GTD® я знаю, що у всього є своє місце, що дозволяє мені зосередитися. Я можу сховати свій телефон, відключити повідомлення і сказати собі: «Протягом наступної години я буду займатися тільки цим, і це все, що я збираюся робити».

 

Як би ви підсумували зв’язок між GTD® і психічним здоров’ям?

GTD® – це буквально програма для поліпшеної моделі психічного здоров’я. GTD® дозволяє більше бути «тут і зараз», дозволяє краще концентруватися, краще дихати, мати перерви на обід і все це разом впливає на фізичне і психічне здоров’я.

GTD® для мене – це 100% про психічне здоров’я. Це не може бути про що-небудь ще. Йдеться про подолання тривоги і депресії і використанні методів GTD® для того, щоб вивантажувати речі з голови в надійну систему і ефективніше використовувати ментальний простір. З точки зору впливу і результатів, GTD® працює відмінно.

 

за матеріалами статті, опублікованої на сайті next-action.eu

Пройдіть нескладний тест GTD-Q®. Дізнайтеся наскільки добре ви ладнаєте з контролем та перспективою

Тренінг «Основи GTD®» /14-17 вересня 2021