Як бути, якщо ви припинили робити регулярний Тижневий огляд? - Getting Things Done© Ukraine

Як бути, якщо ви припинили робити регулярний Тижневий огляд?

 

Уявіть таку ситуацію: ви уклали парі з товаришом про відсутність алкоголю в вашому житті до початку осені. За пару тижнів після цього парі ви робите пропозицію своїй коханій і отримуєте згоду. Ваші друзі, зрозуміло, заїжджають до вас в гості, щоб відсвяткувати це з шампанським і солоденьким. Ви радієте, але раптом згадуєте недавнє парі. «Як невчасно», – думаєте ви. Швидко пишете смс своєму опоненту: «Друже, прошу про тайм-аут всього на один вечір, ти згоден?» Друг довго не відповідає і його позитивну відповідь ви отримуєте тоді, коли це вже не актуально: або компанія роз’їхалася по домівках, або зустріч стала такою, коли шампанське уже недоречно. Як підсумок – ви все ж стримуєте своє обіцянку, дану під час парі.

Подивитимось на це з точки зору науки.

По-перше, коли ми чогось хочемо, наприклад, з`їсти соковите тістечко, що тане в роті, в нашому тілі починається хімічна реакція. Мозок переповнюється передчуттям насолоди і виробляє дофамін, який буквально захоплює в заручники нашу мотивацію і увагу. У підсумку ми переконуємо себе, що не в силах встояти перед такою спокусою. І караємо себе за слабку силу волі і низький рівень самодисципліни.

Є спосіб розірвати цей цикл – створити невеликий опір спокусі. Кількох хвилин цілком достатньо, в цей час потрібно зайнятися чимось іншим. Ви можете переключитися на іншу роботу або поспілкуватися про важливі справи з друзями і колегами. Треба тільки відволіктись, і ви побачите, що дуже часто бажання зникає. Всього п’ять хвилин – і вам не так-то вже й хочеться це «казкове» тістечко. Однак ви продовжуєте отримувати «позитивний» дофамін, але тепер ви отримуєте його від почуття задоволення собою. Ви чините опір, ви не їсте тістечко!

А тепер розберемося, як же цей приклад і наука стосуються GTD®.

Припустимо, ви пропустили кілька Тижневих оглядів і тому відчуваєте, що втрачаєте контроль. Ви більше не довіряєте своєму вибору і не наближаєтесь до результатів, які, як ви знаєте, важливі. Іноді, як і в випадку з великим проектом, робота, яку необхідно виконати (наприклад, ваш щотижневий огляд), може здаватися настільки великою, що часто ви її уникаєте. Це в свою чергу призводить до прокрастинації і розгубленості.

Що робити? Ключовий принцип полягає в тому, щоб виділити з завдання наступний найменший фрагмент дії. Ця навичка настільки важлива, що, за словами Даніеля Левітіна, автора книги «Організований розум», є тією самою рисою, яка відрізняє дуже успішних людей від тих, хто дає обіцянки, але не виконує їх.

І щоб бути впевненими, що ми виконаємо цю наступну дію, ми можемо використовувати «теорію зворотного відліку». Цього разу замість того, щоб фіксувати таймер на час, коли вам не можна їсти або пити заборонені ласощі, ви встановлюєте таймер і обіцяєте собі, що будете робити щось тільки протягом 5 хвилин. Наука, якою поділилася Келлі МакГонігал в своїй книзі «Інстинкт волі», полягає в тому, що, коли нам не вистачає мотивації, щоб приступити до виконання великого завдання, ми повинні перехитрити наш мозок – зробити тільки найменшу версію роботи. І на цьому моменті з нами відбувається наступне диво – виконуючи цю невелику задачу, ви отримуєте вивільнення того самого дофаміну, яке змушує бажати більшого завершення.

Ось точний алгоритм як запустити процес регулярного виконання Тижневого огляду:

  1. Виберіть невелику наступну дію з чек-листа проведення Тижневого огляду – наприклад, огляд календаря за минулий тиждень.
  2. Візьміть годинник або смартфон (добре використовувати таймер, щоб ви могли бачити його зворотний відлік).
  3. Скажіть собі, що ви будете робити це тільки протягом 5 хвилин.
  4. Починайте.

Через 5 хвилин, якщо хочете, просто продовжуйте працювати. Якщо ні, зупиніться і повторіть через деякий час. Думайте про це, як про викреслення наступних дій з ваших списків. Це відмінно підходить для тих, у кого найбільшою проблемою є магічна дія – почати. Скоро ви будете з нетерпінням чекати ваших щотижневих оглядів і будете робити ще більше.

 

по матеріалах статті, опублікованої на сайті next-action.eu

Пройдіть нескладний тест GTD-Q®. Дізнайтесь наскільки добре ви ладнаєте з контролем та перспективою.

Тренінг «Основи GTD®» /5-6 грудня 2020 Київ